کلید مینیاتوری

 در سیستم های برقی کشی یک ساختمان باید به نکات ایمنی توجه نمایید، برای تامین اصول امنیتی در مدارهای الکتریکی یکی ساختمان باید از وسایل مختلفی استفاده کنید. یکی از مدارهای الکتریکی که در برابر جریان غیرمجاز محافظت می کند، کلید مینیاتوری ( RCD ) است. اگر جریانی بیش از جریان اسمی یک مدار از فیوز گذر کند، برای حفظ امنین و اجتناب از اتصال کوتاه شدن جریان برق را قطع می کند و از آسیب دیدن مدار جلوگیری می کند.

از المان های اصلی که خطرات ناشی از کوتاه شدن مدار را در سیم کشی ساختمان و یا تابلو برق صنعتی  با قطع مدار پایان می دهد، کلید مینیاتوری یا فیوز مینیاتوری است. در وب سایت تهران لاله زار امکان خرید اینترنتی فیوزهای مینیاتوری (کلید های مینیاتوری)، کلیدهای محافظ جان و تجهیزات تابلو برق فراهم است. کلید مینیاتوری اشنایدر یکی از مرغوب ترین کلیدهای تولید شده است.

کلید مینیاتوری از لحاظ سرعت عملکرد به چند گروه تقسیم می شوند

کلیدهای مینیاتوری به دو گروه  فیوزهای تند کار و فیوزهای کندکارتقسیم می شوند. 

فیوزهای تندکار: جریان برق را در مدت کمتری جدا می کنند و بیشتر در مصارف روشنایی استفاده می شوند.

فیوزهای کندکار: این فیوزها مدار را دیرتر قطع و با تاخیر عمل می کنند، در مدارهای موتوری از این فیوزها استفاده می گردد.

کلید مینیاتوری حافظت مدار الکتریکی را به چند روش انجام می دهد.

با دو روش صورت می گیرد، عملکرد بی متال و عملکرد سیم پیچ

 عملکرد بی متال

در این روش برای تشخیص جریان اضافه از یک فلز بی متال استفاده می کنند بدیت صورت که در اثر گذر جریان بیش از جریان نامی کلید های مینیاتوری، کلید عمل نموده و جریان برق را قطع می کند.

عملکرد سیم پیچ

در این روش تشخیص میزان جریان به عهده یکی سیم پیج با تعداد دور کم و قطر زیاد است در این صورت با وارد شدن جریانی بیشتر از جریان نامی کلید های مینیاتوری، کلید عمل کرده و جریان را قطع می‌کند.

انواع کلید مینیاتوری

کلید مینیاتوری به تیپ های مختلفی تقسیم می گردد که هر کدام از نوع آن ها در روش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

فیوز مینیاتوری نوع B

فیوز مینیاتوری نوع  C

کلید مینیاتوری نوع  D

کلید مینیاتوری نوع  K

فیوز مینیاتوری نوع  Z

بیشترین کاربرد کلیدهای مینیاتوری متعلق به نوع B و C است.

کاربرد کلید مینیاتوری

کلید های مینیاتوری به عنوان یک دستگاه حفاظتی محسوب می شود که در تجهیزات و مدارهای الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که گذر جریان بیش از حد مجاز باشد کلید های مینیاتوری مدار را قطع می کند در این صورت سایر تجهیزات آسیبی نمی بینند. یکی از قطع کننده های مدار در که جهان مدرن مورد استفاده قرار می گیرند، کلید های مینیاتوری یا فیوز مینیاتوری است و جز مهمترین مکانیسم های ایمنی در خانه های شما محسوب می شود.

 زمان عبور جریان زیاد از سیم کشی برق یک ساختمان، کلید های مینیاتوری به عنوان یک محافظ وارد عمل شده و مدار را قطع می کند. اتصال کوتاه یا اتصال اضافه جریان امکان دارد سبب آتش سوزی و صدمه دیدن تجهیزات شود و بدون قطع کننده مدار یا همان فیوز مینیاتوری (کلید مینیاتوری)، استفاده از برق خانگی غیر ممکن خواهد بود.

استانداردهای کلیدهای مینیاتوری چیست؟

دو نوع جریان در فیوزهای مینیاتوری ( کلید مینیاتوری) تعریف شده است.

جریان لحظه ای: روی فیوزهای مینیاتوری جریانی نسبتا بزرگ نوشته شده و معمولا این عدد در یک کادر مستطیل شکل قرار دارد. زمانی که کلید مینیاتوری تنها در یک لحظه کمتر از یک ثانیه می تواند جریان را تحمل کند را جریان لحظه ای می گویند.

جریان نامی: حداکثر جریان مجازی که فیوز مینیاتوری توانایی تحمل آن را دارد و اگر جریانی بیش از جریان نامی که روی فیوز مینیاتوری درج شده، از فیوز مینیاتوری گذر کند، فیوز مینیاتوری (کلید مینیاتوری)، مدار را قطع می کند.

توصیه های لازم  در رابطه با نصب کلید مینیاتوری

می توان با رعایت توصیه های لازم کارایی سیستم های حفاظتی کلید های مینیاتوری را افزایش داد. با در نظر گرفتن انشعابات هر مدار و تعدا و نوع مصرف کننده ها، کلید مینیاتوری به نحوی نصب گردد که در زمان بروز اختلال در یک مدار، جریان برق در همان مدار قطع و سایر مدارها به کار خود ادامه دهند.

تعداد کلیدهای مینیاتوری مورد استفاده با نوع سیم کشی و مساحت واحد بابد مناسب باشد. استفاده از جعبه های کلید های مینیاتوری که با مواد پلاستیکی ساخته شده اند برای جلوگیری از نشت احتمالی الکتریسیته و بروز خطر برق گرفتگی توصیه می گردد.

خرید کلید مینیاتوری

برای خرید کلید مینیاتوری در نمایندگی تهران لاله زار می توانید به دو صورت اقدام کنید. در نمایندگی تهران لاله زار به راحتی می توانید برای خرید اینترنتی کلید های مینیاتوری اقدام کنید و محصولات مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری نمایید. از مزایای خرید از نمایندگی تهران لاله زار خدمات پس از فروش، اصالت کالا، ضمانت نامه و داشتن گارانتی پس از فروش و پشتیبانی آنلاین نیز می توان اشاره کرد.

کاربران در زمان خرید می توانند برای اطلاع از کیفیت و کارایی محصولات مورد نیاز خود می توانند از  کارشناسان و مشاورین فروش مشاوره رایگان دریافت کنند. در این صورت کاربران بهتر می توانند محصولات و کالای مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمایند.

کارشناسان ما در زمینه فروش تجربه های فراوانی دارند و دارای اطلاعات تخصصی هستند که محصولات را با بالاترین کیفیت ممکن و هزینه مناسب مطابق با بودجه و سلیقه کاربران در اختیار آن ها قرار می دهند.

در زمان خرید کلید های مینیاتوری باید نکات مهم را مورد توجه خود قرار دهید. معمولا پوسته کلید های مینیاتوری با کالیت یا پلی آمید ساخته می شود که در نوع غیر استاندارد آن از مواد ترموپلاست استفاده می شود.

 مواد ترموپلاست در برابر حرارت ناشی از جرقه مقاومت مناسبی را ندارد. برای تشخیص مواد ترموپلاست، بوی خاص آن بوده که از نمونه های استاندارد قابل تشخیص می باشد. قسمتی از کلید های مینیاتوری مگنت است که در مقابل اتصال کوتاه و واکنش نشان داده و سبب قطع کلید می گردد. در کلیدهای مینیاتوری استاندارد هر جریان نامی مگنت خاص خود را دارد، در حالی که در انواع غیر استاندارد برای آمپرهای گوناگون از یک نوع مگنت استفاده می شود.