فیوز چهار پل

فیوزهای مینیاتوری در انواع یک ، دو، سه و چهار پل برای جریان‌ها و ولتاژهای مختلف ساخته شده و مورد استفاده قرار می‌ گیرند. فیوزهای مینیاتوری دو عملکرد اصلی انجام می ‌‌دهند که یکی حفاظت در برابر اضافه جریان و دیگری ، حفاظت اتصال کوتاه است. در ادامه به فیوز چهار پل می پردازیم.

کلید مینیاتوری

فیوز چهار پل یا کلید مینیاتوری یک کلید الکتریکی خودکار است که برای محافظت از مدارهای الکتریکی ولتاژ پایین ، از آسیب ناشی از جریان اضافی در اثر اضافه بار یا اتصال کوتاه استفاده می شود این فیوزها به طور معمول تا جریان تا صد و بیست و پنج آمپر تولید می شوند. از ویژگی های عملکرد قابل تنظیم برخوردار نیستند و می توانند به صورت حرارتی یا مغناطیسی عمل کنند.

امروزه کلید های مینیاتوری (MCB) به جای فیوزها بیش تر در شبکه های برقی ولتاژ کم استفاده می شوند. برای فیوز مینیاتوری ، دو ترتیب کار وجود دارد. یکی با اثر حرارتی جریان و دیگری با اثر الکترومغناطیسی جریان بیش از حد.

عملکرد حرارتی فیوز مینیاتوری به این صورت است که با یک بیمتال نوار دو فلزی در زمان اضافه جریان مستمر ، بیمتال گرم می شود و با خم شدن ، فیوز مینیاتوری عمل می کند. این انحراف ترموکوپل ، چفت مکانیکی را آزاد می کند.

از آن جا که این چفت مکانیکی به مکانیسم عمل کننده متصل است ، باعث می شود که فیوز مینیاتوری قطع شود. اما در شرایط اتصال کوتاه ، افزایش ناگهانی جریان باعث جابجایی الکترومکانیکی پیستون در ارتباط با سیم پیچ یا سلونوئید الکترومغناطیسی فیوز مینیاتوری می شود.

این پیستون به اهرم قطع ضربه می زند و باعث آزاد شدن فوری مکانیسم قفل و در نتیجه باعث قطع مدار می شود. این یک توضیح ساده در مورد اصل کار کلید مینیاتوری بود.

[vc_row][vc_column][woo_slide title1=”فیوز چهار پل” category=”%d9%81%db%8c%d9%88%d8%b2-%da%86%d9%87%d8%a7%d8%b1-%d9%be%d9%84″ numberposts=”20″ item_row=”1″ columns=”5″ columns1=”4″ columns2=”3″ columns3=”2″ columns4=”1″ speed=”1000″ autoplay=”true” interval=”5000″ scroll=”1″][/vc_column][/vc_row]

تیپ های فیوز چهار پل

تیپ B : کلیدهای مینیاتوری نوع B بیش تر در مصارف خانگی و روشنایی مورداستفاده قرار می‌ گیرد.این نوع کلید ها قدرت قطع جریان اضافه ‌بار 3 تا 5 برابر نامی را دارند که به کلید های تند کار معروف‌ اند.

تیپ D  : این کلیدها مناسب مصارف خاص صنعتی مانند ترانسفورماتورها با قدرت قطع جریان اضافه ‌بار 10 تا 20 برابر جریان نامی هستند و زمان قطع آن‌ ها از سایر تیپ‌ ها بیش تر است.

تیپ K : این نوع برای حفاظت از مدارات قدرت ، ترانسفورماتور و موتورها مورد استفاده قرارمی گیرد. در این نوع کلید حد جریان برای قطع در موارد اضافه ‌بار کم تر از سایر کلیدها است و هنگام اضافه ‌بار مدار را سریع ‌تر قطع می ‌کنند ولی در موارد اتصال کوتاه منحنی قطع این نوع کلید بین D و C می‌ باشد.

تیپ Z : کلیدهای نوع Z حساسیت بسیار بالایی نسبت به سایر کلیدها دارند. در هنگامی‌که جریان عبوری در مدت ‌زمان مشخصی بیش تر از جریان نامی گردد فرمان قطع صادر می‌ شود. حساسیت این کلیدها هم در مواقع اتصال کوتاه و هم اضافه ‌بار از تمامی تیپ‌ های دیگر بیش تر است.

ساختار فیوز چهار پل مینیاتوری

فیوز چهار پل مینیاتوری از مجموعه ‌ای از قطعات تشکیل شده که در یک محفظه مستحکم و عایق تعبیه شده‌ اند. سیستم کلید زنی یا سوئیچینگ نیز از دو کنتاکت ثابت و متحرک تشکیل شده است که با سیم‌ های ورودی و خروجی ارتباط الکتریکی دارند.

در شرایط کار عادی ، فیوز چهار پل مینیاتوری مانند یک کلید عادی عمل می ‌کند که وظیفه آن قطع و وصل مدار است. اگر شرایط اضافه بار یا اتصال کوتاه رخ دهد، MCB به طور خودکار عمل کرده و در نتیجه آن ، گذر جریان بار با وقفه رو ‌به ‌رو می ‌شود.

نشانه بصری این وقفه حرکت خودکار دکمه MCB به موقعیت قطع است. این عملکرد خودکار MCB می ‌تواند از دو طریق گرمایی و مغناطیسی به دست آید.

در شرایط اضافه بار، جریان گذرنده از بی‌ متال سبب بالا رفتن دمای آن می ‌شود. گرمای بی ‌متال ، خود سبب انحراف آن به دلیل انبساط حرارتی فلزها می ‌شود. این انحراف ، زبانه قطع را آزاد کرده و در نتیجه کنتاکت‌ها از هم جدا می ‌شوند.

خرید فیوز چهار پل

انتخاب کلید مینیاتوری برای یک کاربرد خاص کاری است که باید آن را به دقت انجام داد تا حفاظت قابل اطمینان در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه تضمین شود. اگر انتخاب MCB بر اساس الزامات مدار نباشد ، ممکن است به دفعات تریپ‌ های ناخواسته رخ دهد.

اگر انتخاب MCB در اندازه‌ای کم تر از اندازه نامی بار باشد ، به دفعات فراوان تریپ می ‌شود و موجب وقفه در رسیدن جریان به بار متصل به آن خواهد شد ، زیرا در این حالت ، جریان نامی MCB کم تر از مقدار جریان نامی بار است.

فیوزها از ابتدایی ترین تجهیزات حفاظتی به شمار می آیند که جهت حفاظت مدارها در مقابل جریان های اتصال کوتاه و اضافه بار هم چنین حفاظت دستگاه ها در مقابل جریان اتصال کوتاه و در ضمن ایمنی هنگام بروز اتصال کوتاه بین فاز با بدنه های هادی و یا هادی ارت و هادی حفاظتی خنثی PEN استفاده می شوند.

شما برای تهیه فیوز چهار پل می توانید به سایت فروشگاهی معتبر تهران لاله زار مراجعه نمائید. سایت فروشگاهی تهران لاله زار با هدف فروش اینترنتی در حوزه برق در تلاش است تا در راستای تنظیم قیمت بازار با اعلام قیمت ها مناسب همیشه بکوشد تا خریدارن در صنعت برق بهترین قیمت و بالا ترین کیفیت را پیدا کنند.

مختصری از کالا های موجود در این فروشگاه :

سیم ، کابل ، کابل تلفنی و مخابراتی ، کابل کنترل ، کابل کولری، داکت و ترانکینگ ، سینی کابل ، پنل سقفی ، لامپ ، پراژکتور ، کلید مینیاتوری ، فیوز چهار پل ، کلید محافظ ، انواع نورهای مخفی ، کلید اتوماتیک و …. را می توان نام برد.