مزایای استفاده از داکت

1_از آسیب دیدگی کابل های ساختمان جلوگیری میکند.

2_به آرایش منظم کابل کشی کمک میکند.

3_به محیط اداری یا تجاری زیبایی میبخشد.

4_از برق گرفتگی و آتش سوزی جلوگیری میکند.

5_طول عمر بالا

یکی از بهترین انواع داکت ، داکت شیاردار است که برای آن میتوانید به صفحه زیر مراجعه کنید.

سایزبندی های مختلف داکت

 • داکت 11*11
 • داکت 12*12
 • داکت 10*15
 • داکت 16*16
 • داکت 16*25
 • داکت 20*20
 • داکت 20*25
 • داکت 25*25
 • داکت 30*30
 • داکت 25*40
 • داکت 40*35
 • داکت 40*40
 • داکت 40*45
 • داکت 40*50
 • داکت 60*35
 • داکت 40*60
 • داکت 60*45
 • داکت 40*80
 • داکت 40*90
 • داکت 60*60
 • داکت 100*40
 • داکت 40*100
 • داکت 60*80
 • داکت 60*90
 • داکت 60*100

قبل از خرید داکت باید ابتدا به این بپردازیم که داکت چیست ؟ با ما همراه باشید .

داکت کانالی پلاستیکی است که دارای درب می باشد و به جهت محافظت و انتقال کابل ها از آن استفاده می گردد. از آنجایی که داکتها معمولا ضد آب نیستند استفاده از داکت تنها در محل های مسقف صورت می گیرد. داکتهای موجود در بازار انواع مختلفی دارند و نیز دارای کیفیت های متفاوتی می باشند. دسته بندی داکتها معمولا بر مبنای اندازه های عرضی آنها می باشد. همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که در صنایع مختلف داکتهای مختلف استفاده میشود مانند داکتهای تهویه مطبوع یا داکتهای برقی.

نکات مهم در خرید داکت :

1_ جنس

برخی از داکت ها در طولانی مدت ، استحکام و انعطاف پذیری خود را حفظ نموده در حالیکه برخی دیگر بعد از مدتی شکننده شده و کارایی خود را از دست می دهند.

2_ اندازه

سایز داکت ها باید متناسب با تعداد و قطر کابل های مورد استفاده در تجهیزات مدار بسته باشد.

3_ درب

درب داکتها باید به گونه ای باشد که به راحتی باز و بسته شود تا در صورت نیاز به اعمال تغییرات و یا تعمیرات دسترسی به کابل ها میسر باشد.

خرید داکت 

این مقاله شمارا راهنمایی می کند تا بهترین خرید داکت را متناسب با نیاز واقعی محل داشت باشید . امروزه با توجه با منتوع شدن داکت ها نیاز است تا برای خرید داکت با نوع و جنس داکت توجه فرمایید .

داکت یا ( Duct ) یک کانال پلاستیکی درب دار است که برای محافظت و انتقال کابلها از ان استفاده می شود.

از داکت میتوان یک مسیر اختصاصی برای یک سیم کشی خواص در محیطهای مسقف ایجاد کرد.این وسیله در چند سایز مختلف بنا بر نیاز های مختلف میباشند که تمام این داکتها در برابر آب نفوذ پذیرند در ثانی در محیطهایی که رطوبت زیاد وجود دارد از لوله های خرطومی با روکش پلاستیکی می توان استفاده کرد البته این یک ایده ابتدایی برای حل این مشکل است و در موارد مهم باید از متخصص در این زمینه مشاوره گرفت . 

تیم فروش تهران لاله زار شما را راهنمایی می کنند تا بهترین داکت را در خرید داکت مورد نظر داشته باشید .

داکتها ، جایگزین روش های سنتی

روش های مختلفی برای پوشاندن کابلها و سیم های یک ساختمان وجود دارد به طور مثال برای سیم کشی های بزرگ و قوی کانال های زمینی حفر می شده که پس از کندن گودالی کف آن را آجر چینی می کردند و با ماسه داخل آن را پر می کردند و سپس کابل ها را روی آن قرار داده و به ضخامت حدوداً ۱۵ سانتیمتر مجدداً ماسه می ریزند در این حالت کابل کاملا در داخل زمین جای می گیرد البته بسته به تعداد و ضخامت آنها عمق این گودال ها متفاوت است اما امروزه استفاده از انواع داکت و ترانکینگ در مدلهای مختلف و در فضاهای داخلی ساختمانی افزایش یافته است.

 

خرید انواع داکت

در حالت کلی داکتها مدل های متفاوتی دارند و برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. برای نمونه در بسترسازی دوربین مداربسته داکتها بسیار سودمند می باشند و اغلب از جنس پی وی سی مرغوب استفاده می شود . داکت های استاندارد موجود در بازار به صورت داکت 1 ، 1.5 ، 2 ، 2.5 ، 3 معمولی ، 3 با ارتفاع کم ، 3.5 ، 4 ، 5 ، 6 معمولی ، 6 پایه بلند ، 9 معمولی و 9 پایه بلند ساخته می شوند که هر یک از آنها ابعاد مختلفی دارند و به منظور قرارگیری تعداد معینی کابل یا سیم مورد استفاده قرار می گیرند.

این محصولات به منظور استفاده در ساختمان های اداری ، مسکونی ، تجاری ساخته شده اند و به صورت پشت ساده و یا پشت چسب دار عرضه می شوند که قرارگیری آنها ساده تر صورت می گیرد و سیم و کابلها در درون آن قرار می گیرند . 

برای خرید داکت به بخش سیم کابل مراجعه کنید.

 • خرید داکت شیار دار

این داکتها از نظر شکل ظاهری با مدل ساده فرق دارند و روی سطح خارجی آنها شیارهایی وجود دارد . از این محصول در تابلوهای برق فشار قوی و فشار ضعیف به منظور قرارگیری سیم و کابل ها استفاده می شود و درب آنها به طور کامل قابلیت قفل شدگی دارد و از باز شدن درب ها در زمان استفاده جلوگیری می شود .

 برای خرید داکت به بخش سیم کابل مراجعه کنید.

داکت پارتیشن دار از محصولاتی می باشد که بسیار کاربرد دارد و در ساختمان سازی مدرن مورد استفاده قرار می گیرند. مدل ساده این محصولات انواع داکت پارتیشن بندی شده می باشد که در حقیقت به طور یک کانال درب دار می باشد و قسمت درونی آن با استفاده از یک صفحه یا دیواره از هم جدا شده و پارتیشن بندی شده است .از این داتک به منظور قرار گرفتن دو مدل سیم یا کابل متفاوت بدون ایجاد نویز مورد استفاده قرار می گیرد . برای نمونه در این داکتها می توانید سیم برق و سیم تلفن را توام با هم و بدون به وجود آمدن مشکل در آن قرار دهید .

برای خرید داکت به بخش سیم کابل مراجعه کنید.

این محصول به عنوان قرنیز در بخش های متفاوت دیوار قرار می گیرند و هم زمان سیم ها و کابل های مورد نظر می توانند در آن قرار گیرند . در حقیقت مسیر انتقال سیم ها از کناره دیوار به سادگی مهیا می گردد.

این نوع داکت به طور کامل بر روی زمین قرار می گیرد و با داشتن پارتیشن های درونی به منظور عبور سیم ها و کابل های متفاوت استفاده می شود. در حقیقت به منظور مدیریت کابل ها به آسانی می توان از مدل کف خواب استفاده کرد.

برای خرید داکت به بخش سیم کابل مراجعه کنید. 

داکت های ضد حریق

داکت های ضد حریق، از صفحات استیل و پوشش داخلی برآمده تشکیل شده است و در صورت وقوع حریق، این داکت ها از انتشار آتش جلوگیری می کنند و راه های اضطراری و فرار به کمک این داکت ها می تواند ایمن و عاری از آتش و دود باقی بماند. داکت های PYROLINE تست شده است و ثابت شده است که برای مسیر های اضطراری نوع I30 و I120 ، مناسب می باشد.شکل آنها منطبق بر استاندارد داکتهای rapid 80 می باشد و سر پوش ها می توانند به پایه به راحتی، قفل شوند و برای اتصالات هم پتانسیل نیز مناسب اند.

ویژگی داکت های ضد حریق :

 • جلوگیری ایمن از پخش آتش
 • حفاظت از راه های فرار و اضطراری در مقابل حریق کابل ها
 • اتصال هم پتانسیل از طریق بست قفل شونده
 • عدم وجود پیچ انتهایی در داخل ( بدون ریسک خرابی کابل )

باس داکت چیست؟

“باس داکت” همانطوری که از نام آن پیداست از دو قسمت اصلی “باس”(Bus) و “داکت”(Duct) تشکیل می شود. “باس” همان شینه مسی یا آلومینیومی هادی جریان برق است که وظیفه انتقال برق را برعهده دارد و “داکت” نیز کانال پیش ساخته الکتریکی است که باس های انرژی، درون آن قرار می گیرند. نام های دیگر باس داکت، “باسبار ترانکینگ” (Busbar Trunking) و “باس وی” (Busway) هستند که دارای معنا های مشابهی هستند. “ترانکینگ” به معنای کانال پیش ساخته الکتریکی است که جهت هادی گذاری آماده می باشد و این هادی ها می توانند، کابل های مسی یا باسبارهای مسی یا آلومینیومی باشند.

کاربرد استفاده از سیستم باس داکت در صنعت برق چیست؟

استفاده از سیستم مدرن باس داکت به جای سیستم سنتی کابل، سینی کابل، نردبان کابل و تابلوهای توزیع ورودی برق در صنایع و کارخانجات جهت برق رسانی به دستگاه های مختلف برقی تک فاز و سه فاز انجام می شود. در این کاربرد، باس داکت ها جای کابلها، سینی کابلها و نردبان کابلها را می گیرند و جعبه های انشعابی که بر روی بدنه باس داکت در فواصل معین تعبیه می شود، جای تابلوهای توزیع ورودی برق را می گیرند.

در این حالت، در فضای اشغال شده توسط کابلها و زمان و سرعت طراحی، نصب و راه اندازی صرفه جویی قابل توجهی انجام می گردد و مزایای بیشتری از جمله عدم آتش سوزی، عبور آمپراژهای بالاتر، سهولت جابجایی دستگاه ها بدون محدودیت و امکان آسان توسعه آینده سیستم برق رسانی نصیب صنعتگر خواهد گردید. بطور مشابه، جهت سیستم روشنایی کارخانجات از باس داکت های روشنایی نیز استفاده می گردد.

استفاده از سیستم مدرن باس داکت به جای سیستم سنتی کابل و سینی کابل در پست های توزیع برق حد فاصل تابلوی اصلی توزیع برق و ترانسفورماتور قدرت. در این کاربرد، باس داکت ها جای کابل های تک رشته زمینی PVC را می گیرند و اتصال ترانس به تابلو را در کمترین زمان ممکن با سرعت طراحی، نصب و راه اندازی بالا برقرار می نمایند.

دراین حالت، از حجم زیاد کابل ها به شدت کاسته شده و دیگر نیازی به عبور کابل ها از ترانشه و یا احداث نیم طبقه برای عبور کابل ها نخواهد بود و باس داکت از طریق هوا اتصال ترانس به تابلو را در سطوح فشارضعیف و قوی برقرار می نمایند.

شما برای خرید داکت نیاز است با مراجعه به سایت تهران لاله زار و ورود به قسمت دسته بندی و بخش داکت و تراکینگ اقدام به خرید داکت مورد نظر کنید .

خرید داکت متناسب دغدغه خیلی از افراد می باشد و خرید داکت مناسب و با کیفیت با وجو جنس های متفرقه بسایر سخت شده است تهران لاله زار ضمانت اصل بودن و داکت را به شما خواهد داد و شما با خیال آسوده میتوانید اقدام به خرید داکت کنید