سیم و کابل

در زمان ساخت و ساز ساختمان ها یکی از مواردی که بسیار مهم است و باید به دقت نصب و تعبیه شود استفاده از سیم و کابل ( Cable ) است . آیا شما اطلاعاتی در مورد سیم و کابل دارید؟

به راستی که در دنیای امروزه سیم و کابل چه کارایی هایی دارند ؟

آیا می دانید چند نوع سیم و کابل داریم؟ اگر دوست دارید اطلاعاتی اساسی و کاربردی در مورد سیم وکابل ها بدانید دراین قسمت به شما توصیه می کنیم در ادامه مقاله همراه ما باشید. اما اولین و مهم ترین سوال این است که سیم و کابل چیست ؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت که یک سیم یک رشته یا گروهی از رشته های ماده الکتریکی هدایت شده است. از طرف دیگر، یک کابل از دو یا چند هادی عایق تشکیل شده است و می توان آن را لخت یا پوشش داد.

ساده ترین روش تشخیص بین این دو این است که سیم معمولا قابل مشاهده است، در حالی که بیشتر کابل ها معمولا عایق هستند اما در مورد کابل می توان گفت که کابل معمولا دو یا چند سیم پیچ خورده و یا بافته به هم می باشد. کابل ها معمولا برای انتقال سیگنال های برق و مخابرات استفاده میشوند. کابل های مختلفی از قبیل کابل جفت پیچ خورده، کابل کواکسیال، کابل چند منظوره و کابل فیبر نوری وجود دارد.

یک کابل جفت پیچ خورده دارای دو کابل اطراف یکدیگر است و برای انتقال سیگنال ها استفاده می شود. پس به طور کلی می توان گفت که سیم ها جز کابل ها می باشند به عبارتی دیگر مجموع چند سیم , یک کابل را تشکیل خواهد داد.

انواع سیم و کابل

تمامی شرکت های سازنده سیم وکابل ها در تلاش هستند تا بتوانند بهترین سیم وکابل با بالاترین کیفیت ممکن و در عین حال قیمتی مناسب را طراحی و تولید کرده و روانه بازار سیم و کابل کنند. شرکت های سازنده ی سیم و کابل همیشه در تلاش هستند تا بهترین و کاربردی ترین سیم و کابل ها را بسازند تا در هر شرایطی بتوانیم بهترین و کامل ترین سیم و کابل ها را در اختیار شما قرار دهیم به عبارتی دیگر در شرکت های سازنده سیم وکابل برای آسودگی خیال شما نیز سیم و کابل های متفاوتی طراحی شده است .

در این بخش انواع سیم و کابل را به شما معرفی خواهیم کرد :

سیم مفتولی : این سیم در بازار سیم و کابل به سیم خشک معروف است که دارای یک رشته هادی می باشد و به دلیل قابلیت فرم دهی دارد عموما در تابلوبرق ها بسیار استفاده می شوند. ولتاژ نامی سیم مفتولی 450/750 ولت است .

سیم افشان : این نوع سیم به دلیل آن که از تعداد بسیارزیادی سیم مسی نازک به یکدیگر تابیده شده نیز تشکیل شده اند نرم بوده و دارای قابلیت انعطلف پذیری بالایی می باشد. به همین سبب از سیم افشان در سیم کشی های ساختمان استفاده می گردند. ولتاژ نامی این سیم بین 300 تا 500 ولت می باشد.

سیم نیمه افشان : این نوع سیم چیزی همانند سیم های مفتولی و سیم افشان می باشد یعنی تعداد رشته های این نوع سیم به مراتب از سیم های افشان کم تر بوده و انعطاف پذیری آن از سیم های افشان کم تر می باشد. ولتاژ نامی سیم نیمه افشان بین 450 تا 750 ولت می باشد و زمینه های مصرف و کاربردی این سیم مشابه سیم های مفتولی می باشد.

کابل تلفنی و مخابراتی : کابل تلفنی هوایی تشکیل شده از دو سیم زوج به هم تابیده می باشد که به ترتیب با سه لایه روکش فویل آلومینیوم و لایه نوار پلی استر و عایق pvc روی کابل را پوشش می دهد .

این نوع کابل در تاسیسات تلفنی داخل ساختمان‌ها و مراکز تلفن بطور ثابت در زیر و یا روی دیوار نصب می‌گردد.

در خارج از ساختمان، استفاده از آن فقط بصورت نصب بر روی دیوار مجاز بوده و کاربرد آن در زیر زمین مجاز نمی‌باشد.

کابل شبکه و کواکسیال : کابل آنتن صادراتی از هادی مس تک رشته ساخته می شود ، روی مس با عایق مغزی یا عایق ، دی الکتریک از جنس پلی اتیلن اسفنجی پوشیده می شود ؛و  یک لایه شیلد از ساختار رشته های مس بافته شده روی عایق قرار می گیرد .

 

و یک روکش PVC روی کابل را می پوشاند و تشکیل این کابل را می دهد . از این محصول مناسب برای مصارف خانگی و مسیرهای طولانی بالاتر از 15 متر می باشد . بهترین و پرکار بردترین  کابل برای رسیورهای دیجیتال و برای استفاده در تمامی محدوده های فرکانسی است . قابل به ذکر است که این نوع کابل تنها مخصوص ، تلویزیونهای رنگی می باشد .

 

کابل قدرت : کابل های قدرت تک رشته مسی /آلومینیومی ، تشکیل شده از مس آنیل شده (مفتولی یا نیمه افشان) یا آلومینیوم (آلیاژی ، مفتولی ، نیمه افشان) و جنس عایق کابل قدرت آمیزه XLPE یا آمیزه PVC نوع A می باشند .

این محصول مطابق استاندارد های ملی ISIR ، IEC می باشد .

این نوع کابل برای تامین برق جهت نصب ثابت در زیر زمین ، داکت ها ، تاسیسات داخل ساختمان و در فضای باز که امکان صدمات مکانیکی به کابل وجود ندارد قابل استفاده هستند .

در مکان هایی که احتمال آتش سوزی وجود دارد برای جلوگیری از آزاد شدن گاز های سمی و گاز های خورنده ، از مواد HFFR استفاده می شود .سیم ها:

کابل کنترلکابل کنترل افشان از جنس مس آنیل شده گروه 5 (انعطاف پذیر)مطابق استانداردهای بین المللی می باشد . در کابل کنترل رشته ها در یک یا چند لایه هم مرکز تابیده می شوند .

روکش این نوع کابل آمیزه PVC نوع ST5 می باشد که این نوع آمیزه مقاوم در برابر روغن نیست . ورنگ روکش آن مشکی است .

همچنین کابل کنترل افشان برای دمای 5 درجه تا 40 درجه سانتی گراد طراحی شده است .

کابل کولری : کابل برق انواع مختلفی دارد، یکی از انواع کابل برق کابل کولری می باشد. کابل کولری از نوع کابل مسی می باشد یعنی هادی به کار رفته در کابل کولری از جنس مس است. همچنین با عایق PVC و ولتاژ تقریبی ۳۰۰ تا ۴۵۰ ولت و ضخامتی حدود ۷ میلی متر دارد. از این کابل برای کولر استفاده می کنند به همین جهت هم به آن کابل کولری می گویند.

هرکدام از این کابل ها برای یک دستگاه کولر طراحی و ساخته شده است. مشخصات کابلی که برای کولر مد نظر خود احتیاج دارید در پلاک کولر که در پشت کولر قرار گرفته است نوشته شده. معمولا در پلاک کولر به طور واضح و معین نمی نویسند که چه کابلی برای کولر مناسب است به همین خاطر باید میزان ظرفیت سرما را بر ۳.۵ تقسیم و در ۱۲ ضرب کنید.

حاصل این فرمول یک عدد است که به آن BTU می گویند. از طرق BTU می توانید سایز مناسب را برای کولر خود انتخاب کنید. کابل هایی با سایز ۱.۵ جریانی با توان ولتاژی ۱۶ آمپر و کابل هایی با سایز ۲.۵ جریانی با توان ۲۰ آمپر را از خود عبور می دهند.

در این قسمت چندین بار از هادی بودن سیم ها اسم برده شد . ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که منظور از هادی بودن سیم ها چیست ؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که سیم وکابل از قسمتی به اسم هادی تشکیل شده که جنس آن از مس , آلومینیوم و یا مس قلع اندود می باشد .

به طور کلی یکی از قسمت های تشکیل دهنده سیم و کابل هادی بودن آن است یعنی موادی که دارای رسانایی بالایی هستند و می توانند برق را با تلفات کم ممنتقل کنند نیز هادی گفته می شود . از قسمت های دیگر سیم و کابل می توان عایق و سیم نیز اشاره کرد :

عایق : موادی که دارای رسانایی صفر می باشد و برق را از خود عبور نمی دهند نیز عایق گفته می شود .

سیم : سیم ها ابزار و تجهیزاتی هستند که در آن از یک هادی به منظور انتقال برق و از یک عایق برای جلوگیری از نشت برق به اطراف و محافظت استفاده می شود .

قیمت سیم و کابل

مجموعه های سازنده سیم و کابل در تهران لاله زار  یکی از بهترین سیم وکابل ها را تولید می کنند تا در هر موقع که نیاز به سیم وکابل داشتید و به دنبال سیم و کابلی کارآمد خواستید آن ها را در اسرع وقت در اختیار شما قرار دهیم. می دانیم که سیم و کابل ها در بازار با ابعاد , طرح و کارایی های مختلفی تولید می گردند به همین سبب سیم وکابل ها با قیمت های متنوعی در بازار وجود دارد.

اگر به دنبال سیم و کابلی با کیفیت و خواستار قیمت های به صرفه ای هستید در این بخش به شما پیشنهاد می کنیم که به تهران لاله زار یک سر بزنید تا هم از قیمت و هم اطلاعاتی اساسی درباره سیم و کابل را کسب کنید.

خرید سیم و کابل

تهران لاله زار برای آسودگی خاطر شما عزیزان همیشه سعی دارد بهترین سیم وکابل را تولید کند تا با آرامش خاطر سیم وکابل خود را با مناسب ترین قیمت خریداری کنید و به همراه نصاب آن ها را در ساختمان یا محل مورد نظر نیز نصب کنید.

نمایندگی سیم و کابل

یکی از بهترین و مطمئن ترین نمایندگی های فروش سیم و کابل در ایران می توان به تهران لاله زار نیز اشاره کرد پس میتوان گفت با مراجعه به نمایندگی لاله زار می توانید سیم و کابل موردنظرتان را خریداری کنید و در اسرع  وقت سیم و کابل ها با تیم اجرایی به محل مورد نظر شما ارسال خواهند شد تا به درستی و به صورت اصولی سیم و کابل ها تعبیه شوند.