سیم افشان

سیم افشان هم مانند دیگر سیم ها از یک هادی و یک روکش و یا عایق ساخته می شود که شکل هادی به کار رفته در آن ، این سیم را از بقیه سیم ها جدا می کند.

ساختار سیم افشان

در سیم افشان ( سیم انعطاف پذیر یا سیم قابل انعطاف ) هادی از جنس مس آنیل شده با خلوص بالا و از نوع گروه ۵ ( هادی انعطاف پذیر یا هادی افشان ) بوده است.
که ویژگی های هادی مورد استفاده در سیم افشان می بایستی مطابق با الزامات استاندارد ملی ایران شماره ISIRI ۳۰۸۴ و یا استاندارد بین المللی IEC ۶۰۲۲۸ نیز باشد.
عایق به کار رفته در سیم افشان آمیزه پلیمر PVC ( پی وی سی ) از نوع پلیمر PVC/C می باشد. ولتاژ تست در سیم های افشان با ولتاژ نامی ۵۰۰/۳۰۰ ، ولتاژ ۲۰۰۰ ولت و در سیم های افشان با ولتاژ نامی ۷۵۰/۴۵۰ ، ولتاژ ۲۵۰۰ ولت می باشد.

کیفیت سیم افشان

قیمت سیم و کابل افشان ، مفتولی و نیمه افشان ، علاوه بر برند آن تابعی مستقیم از مواد به کار رفته در آن ، ضخامت هادی و یک پارچگی مواد نسبت به مرکز سیم می باشد.
پخش یک نواخت عایق و سایر لایه های به دور هادی مسی یا آلمینیومی به بیان ساده تر، ضخامت لایه ها در اطراف هادی در همه طرف کابل در همه لایه ها به یک اندازه باشد.
شاید کیفیت مواد عایقی و سایر لایه ها و هم چنین درصد خلوص مس به کاررفته به این راحتی ها قابل اندازه گیری نباشد. اما در تشخیص کیفیت یک کابل ، یکی از موارد بالا به راحتی قابل اندازه گیری بوده و آن سطح مقطع هادی سیم و کابل مورد نظر می باشد.

سیم افشان

سیم افشان از تعداد بسیار زیادی رشته های نازک مسی انعطاف پذیر(هادی مسی نرم شده) تشکیل شده است. در این سیم به دلیل پیچش تارها طول کل سیم بیش تر است.
پس مقاومت الکتریکی آن ها در واحد طول نیز بیش تر خواهد بود. سیم های افشان در رشته ها و قطر های مختلف در بازار موجود می باشد.
این سیم ها به دلیل این که از تعداد زیادی سیم مسی نازک به هم تابیده تشکیل شده اند نرم بوده و دارای قابلیت انعطاف بسیار بالایی می باشند به همین دلیل از آن ها در سیم کشی ساختمان استفاده می شود.
سیم های افشان با نشان اختصاری NYAF در بازار شناخته می شوند. عمده مصرف این سیم ها در صنعت ساختمان ، جهت برق رسانی به سیستم های روشنایی و پریزها می باشد.
حداکثر مقدار مقاومت هادی سیم افشان بایستی برابر با 13.3 اهم بر کیلومتر بوده و اگر بیش از این میزان باشد ، نشان دهنده‌ی این هست که شرکت سازنده ی آن سیم در قطر سیم و یا تعداد رشته‌های درون سیم مرتکب خطا و اشتباه شده است.
میزان مقاومت عایق یا روکش سیم هم متناسب با دما می تواند فرق کند که برای دمای حدود 70 درجه سانتی گراد ، حداقل مقدار مناسب 0.01 مگا اهم در نظر گرفته شده است.
این گروه از سیم ها را می توان در دسته ای مابین افشان و مفتولی دسته بندی نمود. حداقل قطر مفتول های تابیده شده در کابل نیمه افشان ( یا سیم ) از 1.04 برای سایز 6 شروع شده و تا 2.85 برای سایز 400 متغیر است.
به علت آن که معمولا در کابل های دفنی در زمین ( یا خوابانده شده در ترنچ ها ) نیاز به انعطاف پذیری بالا مانند کابل های نصب شده در سینی ، لدر و لوله کاندوئیت نبوده و همین طور به علت اندک قیمت کم تر آن ها نسبت به کابل های افشان ، ترجیح بر آن است تا در موارد دفنی از کابل های مفتولی و نیمه افشان نظیر NYY ، NYRY و … استفاده گردد.
به همین دلیل در اصلاح به کابل های مفتولی و نیمه افشان ، کابل زمینی نیز می گویند. سیم افشان با هادی مسی عملکرد بهتری نسبت به سیم های افشان با هادی آلومینیومی هستند.
به این علت که هادی از جنس آلومینیوم زودتر با اکسیژن داخل هوا واکنش داده و زودتر دچار زنگ زدگی می شود. همین موضوع باعث افت زیادی در طول عمر مفید سیم خواهد شد.

خرید سیم افشان

شما برای خرید انواع سیم های افشان می توانید به سایت معتبر فروشگاهی تهران لاله زار مراجعه نمائید. تهران لاله زار یک سایت مرجع در حوزه برق و الکترونیک می باشد.

این سایت با داشتن تجربه و توانایی کامل در جستجو در بازار لاله زار می تواند شما را برای رسیدن به بهترین برند و بهترین قیمت برای محصول مورد نظر یاری کند.

هم چنین شما می توانید در این سایت برند های مختلفی را برای خرید سیم افشان پیدا کنید و از برند های مختلفی اقدام به خرید انواع سیم افشان کنید ، این سایت با داشتن تسلط کامل بر بازار برق می تواند برند های معروف لوازم برقی را به راحتی تهیه کند.