آشنایی با خانه هوشمند  (Smart home)

همواره تلاش بشر در طول دوره های زمانی متفاوت، آسان کردن کارها و کم کردن بار و سنگینی وظایف بر دوش انسان ها بوده است به بیان دیگر مهم ترین وظیفه تکنولوژی و فناوری ها، فراهم کردن شرایط مطلوب وقابل کنترل و برنامه ریزی برای بهبود شرایط زندگی انسان است، برای رسیدن به این مطلوب، راه های گوناگونی پیشنهاد و مطرح شده است؛ یکی از بهترین روش ها، استفاده از فناوری خانه هوشمند است .

خانه هوشمند مجموعه ای از تجهیزات الکترونیکی و نرم افزارهای قابل برنامه ریزی است که ساکنین آن می توانند تنظیم و کنترل وسایل و ابزارها را طبق برنامه از پیش تعیین شده از راه دور و نزدیک در اختیار داشته باشند .

هوشمندسازی ساختمان؛ مجموعه عملیاتی برای افزایش کارایی و بهره مندی بیش از بیش و ایجاد فضایی مطلوب برای کاربران آن تعریف می شود .

امروزه به منظور نزدیک شدن به موارد فوق و افق های پیش رو، از سیستم مدیریت یکپارچه ساختمان باعنوان BMS استفاده می شود، واژه ی BMS مخفف عبارت Building management است .

در خانه هوشمند، علاوه برارتباط از راه دور، اولویت استفاده با تامین انرژی از طریق انرژی و منابع پاک است، در واقع از و کار یک خانه هوشمند واقعی، ممنوعیت استفاده از سوخت های فسیلی، هدر رفتن منابع آب، برق و جلوگیری از ورود افراد غیرآشنا و غیرمجاز است .

امکانات قابل استفاده در خانه هوشمند؛

 1. دیمر هوشمند
 2. سیتم هوشمند امنیت و نظارت
 3. سیستم هوشمند سرمایش و گرمایش
 4. سیستم هوشمند صوت و تصویر
 5. پرده های برقی
 6. آبیاری هوشمند
 7. موتورخانه هوشمند
 1. نکاتی در مورد خرید تجهیزات خانه هوشمند؛
 • برای خرید تجهیزات خانه هوشمند باید به این نکته توجه داشت که تجهیزات برای همه افراد کاربر و ساکن در خانه از جمله سالمندان و کودکان کاربردی و مفید باشد .
 • در زمان انتخاب سیستم امنیتی حتما باید به این نکته توجه کرد که آیا تجهیزات روکار باشد یا زیرکار و سایر ساختمان مورد نظر در مراحل ساخت است و می توان به راحتی از سیستم های زیرکار استفاده کرد .
 • بعد از بررسی و در نظر گرفتن همه شرایط مطلوب است تمام ورودی خانه را در نظر گرفته و به همین تعداد تجهیزات هوشمند خریداری شود .