کابل برق

در این مقاله قصد داریم در مورد کابل برق ( Cable ) و کارایی های آن صحبت کنیم . پس اگر دوست دارید در مورد کابل برق و کارایی های آن بیشتر بدانید به شما توصیه می کنیم در ادامه همراه ما باشید . در واقع کابل برق به یک یا چند سیم که در کنار هم بسته ,  به هم پیچیده و یا بافته شده اند و یک مجموعه واحد را تشکیل می دهند و توسط موادی از محیط اطراف عایق شده باشند می گویند . آیا کاربرد کابل برق را می دانید؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که از کابل برق برای انتقال برق استفاده می کنند .

تعریف دیگری در مورد کابل برق وجود دارد که می توان گفت کابل برق به مجموعه ای یک یا چند سیم که در کنار یکدیگر یا به صورت به هم پیچیده شده که غالبا به وسیله لایه های محاظی پوشانده می شوند گفته می شود . کابل برق در هر جا و مکانی کاربردهایی دارد . از کاربردهای کابل برق می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • امروزه در صنعت برق بخش عظیمی از توزیع انرژی الکتریکی به ویژه در کابل فشار ضعیف از کابل برق استفاده می کنند .
 • برای انتقال انرژی الکتریکی کابل برق فشار متوسط و کابل برق فشار قوی در برخی موارد از کابل های مخصوص استفاده می شود .
 • کاربرد کابل های برق در تاسیسات الکتریکی بسیار وسیع و دارای اهمیت زیادی است .

انواع کابل برق

شرکت های سازنده کابل برق مانند تهران لاله زار در هر شرایطی که باشند بسته به محیط و نیازهای آن مکان نیز کابل ها را در انواع مختلفی تولید کرده و روانه بازار می کنند . کابل ها از نظر مکان استفاده ,از نظر ساختمان داخلی و از نظر فشار نیز تقسیم بندی می شوند .

 • کابل برق و کابرد آن از نظر مکان استفاده :
 1. کابل های هوایی : از کابل هوایی با مهار فولادی در مکان هایی استفاده می شوند که لازم است کابل بر روی تیرهای برق آویزان باشد . اما به نظر شما جنس این کابل ها چیست ؟ جنس این کابل از یک سیم رشته ای از جنس فولاد گالوانیزه به موازات آن استفاده می شود و از یک غلاف از جنس مواد پلی اتیلن بر روی آن ها استفاده می شود .
 2. کابل کولری : کابل کولری از نوع کابل مسی می باشد یعنی هادی به کار رفته در کابل کولری از جنس مس است. همچنین با عایق PVC و ولتاژ تقریبی ۳۰۰ تا ۴۵۰ ولت و ضخامتی حدود ۷ میلی متر دارد. از این کابل کولری برای کولر استفاده می کنند به همین جهت هم به آن کابل کولری می گویند.
 3. کابل افشان : کابل افشان یکی از عضو های گروه سیم و کابل در کنار کابل مفتولی و کابل نیمه افشان قرار می گیرد با دیگر اعضاء تفاوت هایی دارد. به عنوان مثال کابل افشان و کابل مفتولی از دید تعداد رشته آغازین و شاخصه های الکتریکی و مکانیکی و کاربرد دارای تفاوت هایی می باشند، کابل افشان بیشتر با عنوان کابل چند رشته و کابل  مفتولی به عنوان کابل تک رشته در بازار شناخته می شود
 4. کابل های زمینی : از کابل  زمینی برای انتقال برق از داخل خاک استفاده می کنند. معمولا کابل زمینی دارای هادی مسی و عایق و غلاف E.T هستند و در صورت لزوم درموارد خاصی به سیم با نوار فولادی مسلح می شود .
 5. کابل ساختمانی : همانطور که از اسمش پیداست در ساختمان بیشترین کابرد ممکن را دارند کابل هایی از هادی مسی و غلاف PVC هستند .
 • کابل برق و کاربرد آن از نظر ساختمان داخلی آن :

کابل برق از نظر ساختمان داخلی دارای تفاوت های ویژه ای هستند و به چند دسته تقسیم می شوند . کابل های برق را از نظر ساختمان داخلی می توان به صورت زیر طبقه بندی کرد :

کابل پروتودور : در مواقعی که در کارخانه ها و شبکه های مختلف نیاز به کابلی برای انتقال و توزیع انرژی الکتریسیته تا 1 کیلو وات باشد از کابل پروتودور استفاده می شود.

 • کابل با عایق کاغذی : این کابل در ساختمان سازی استفاده های زیادی دارد .
 • کابل با عایق آلومینیوم : در واقعی که انتقال انرژی برق از طریق زمین است , کابل با عایق آلومینیوم بهترین گزینه است .
 • کابل دریایی : نوعی کابل پروتودور می باشد که برای انتقال انرژی برق تا 10 کیلو وات از بستر رودخانه ها و دریاها استفاده می شود .
 • کابل با غلاف سربی : این کابل دارای کاربردهای زیادی است که مهمترین آن ها در پمپ بنزین , تصفیه خانه ها و مناطق ذخیره نفت است .
 • کابل برق از نظر فشار :
 1. کابل فشار قوی : کابل های فشار قوی با هادی مس یا آلومینیوم و با عایق XLPE ساخته می شوند و می توانند ولتاژهای بالاتر از 36000 وات را تحمل کنند و قابل گفتن است که حداکثر توان تحمل آن ها 230000 ولت می رسد .
 2. کابل فشار متوسط: این کابل ها مانند کابل های برق فشار قوی هستند ولی تفاوتی دارند آن هم این کابل ها تحمل ولتاژ آن ها کم تر از 36000 وات است . از بیشترین کاربرد کابل های فشار متوسط می توان به استفاده در مناطق شهری و صنعتی اشاره کرد .
 3. کابل فشار ضعیف : این کابل سطح ولتاژ 600 تا 1000 ولت را تحمل می کنند و شامل انواع کابل های مسی و آلومینیومی هستند که با پلیمرهای مختلف عایق شده اند . کابل های فشار ضعیف در انتقال برق کاربردهای متفاوتی دارند از جمله کاربردهای آن می توان به ایجاد روشنایی و انتقال نیروی متحرکه به الکتروموتورها اشاره کرد .

 

خرید کابل برق

در تهران لاله زار , کابل های برق مختلف با کاربردهای بسیاری طراحی و تولید شده و در نهایت روانه بازار می شوند . انواع کابل های برق در بازار وجود دارد به همین سبب قیمت های مختلفی دارند . اگر به دنبال کابل برق هستید در این قسمت به شما پیشنهاد می کنیم از تهران لاله زار دیدن بفرمایید تا هم از قیمت های هر کابل و هم اطلاعاتی در مورد کابل های برق مطلع گردید .

نمایندگی کابل برق

یکی از بهترین شرکت های فروشنده کابل برق در ایران می توان به تهران لاله زار نیز اشاره کرد . تهران لاله زار در سراسر ایران نمایندگی های بسیاری دارد . شما عزیزان با مراجعه به تهران لاله زار می توانید کابل مورد نظر خود را سفارش دهید . ما در تهران لاله زار هستیم تا بتوانیم بهترین کابل ها با بالاترین کیفیت ممکن و در عین حال همراه با قیمتی مناسب را تولید کنیم .

قیمت کابل برق

مجموعه تهران لاله زار همیشه در تلاش است تا بتواند بهترین و مرغوب ترین کابل برق را روانه بازار کند و هر چه بیشتر درمیان رقبای خود ستاره ای پر نور باشد . پس اگر به دنبال کابل های برق و انواع آن هستیو و به دنبال قیمتی منصفانه و اقتصادی هستید در این بخش به شما توصیه می کنیم وارد سایت تهران لاله زار شوید تا از قیمت تمامی کابل های برق مطلع گردید .