انواع استابلایزر

1_استابلایزرهای استاتیکی(Static)

سیستم پیشرفته ی این دست از استابلایزرها دقت های مدیریت ولتاژ را تا درصد های فوق العاده ریز فراهم می آورد. همانطور که از نام این استابلایزرها بر می آید، آن ها هیچ عضور متحرکی ندارند و به جای رله و موتور سروو، از یک power electronic converter  برای مدیریت لحظه به لحظه ی جریان بهره می برند. دقتی که برای این استابلایزرها معرفی می شود عدد فوق العاده ی یک درصد است. یعنی با این توصیف، اگر دو نمونه ی قبل اتومبیل هستند، ما در حال صحبت از هواپیما هستیم.

این محافظ ولتاژهای استاتیکی، از یک ترانس افراینده و کاهنده، موتور IGBT و میکروکنترولر و microprocessor یا DSP بهره می برند. نحوه ی عملکرد هم به این صورت است که Microprocessor controlled IGBT از طریق تکنیک یا تکنولوژی pulse width modulation ولتاژ مناسب و مورد نیاز را تولید می کند. این ولتاژ تولیدی، به ترانس اصلی اعمال می شود و از آنجا با کمک IGBT دوباره جریان به فاز مورد نظر، یا همان میزانی که دقیقا لازم است تبدیل می شود. تصویر زیر شماتیک ساختار و مدار استابلایزرهای استاتیکی را نمایش می دهد.

حالا هر زمانی که microprocessor مثلا تشخصیص دهد که جریان پایین تر از حد مورد نیاز است، پیام یا PWM خود را به IGBT converter  می فرستد و در نهایت، ولتاژ مورد نیاز ساخته و پرداخته می شود. حالا بر عکس این روند و جریان هم ممکن است. یعنی اگر تشخیص داده شود که ولتاژ بیشتر از حد نیاز است، پیامی مشابه به IGBT فرستاده می شود و آن چه که باید رخ دهد، به وقوع می پیوندد. با توجه به روند معرفی استابلایزرها تا به این جا به احتمال زیاد با ما هم نظر خواهید بود که نمونه های استاتیکی قدرتمند ترین محافظ های جریان هستند. سایز فشرده، سرعت عمل فوق العاده بالا، قدرت و دقت بی نظیر در کنترل و مدیریت جریان و بهره وری و دوام بالا، ویژگی های مهم استابلایزرهای استاتیکی هستند.

2_استابلایزرهای رله ای(Relay)

ساختار درونی این نوع از استابلایزرها را در تصاویری که مربوط به مدار ها بود به صورت ساده سازی شده و شماتیک نمایش دادیم. این دست از استابلایزرها مخصوص کاربری های خانگی هستند و در مقیاس مشخص به کار گرفته می شوند ( البته در سطح تجاری هم نماینده هایی دارند).

نحوه ی عملکرد استابلایزرهای رله ای در حالت کلی وابسته به عملکرد ترانسو رله هایی است که این ترانس را در وضعیت و حالت های مختلف قرار می دهند. اگر نیاز به کاهش ولتاژ باشد، ترانس باید یک حالت را تجربه کند و اگر مساله افزایش ولتاژ معرفی شود، باید بالعکس عمل کرد و ترانسرا در حالتی دیگر قرار داد. اگر چه ما در حالت کلی تنها به معرفی ترانس و رله بسنده می کنیم، اما در منظر فنی و تکنیکی اعضای بیشمار دیگری نیز حضور دارند.

3_استابلایزرهای سروو(Servo)

نام سروو فقط برای کسانی رشته آن ها مهندسی بوده است حکم آشکار شاز ساهتار استابلایزر را دارد .

در این استابلایزرها، یک سر ترانسِ کاهنده و افزایشی به ترانس خودکار متصل می گردد و طرف دیگر آن در اختیار موتور یا بازوی انتقالی قرار میگیرد . در انتهای آن بازو هم موتور سروو قرار گرفته است .

ماهیت عملکرد این استابلایزرها هم مشابه استابلایزر های رله ای است، اما با این تفاوت که ساختار عملکردی آن ها با هم متفاوت است . یعنی ابتدا اختلاف جریان را تشخیص می دهند و سپس موتور توسط بازویی که دارد ترانس را در مسیر و جهت درست قرار می دهد و استابلایزر در مدت زمانی اندک، جریان ورودی نامطلوب را در ساختار داخلی خود، به آن ولتاژی که باید تبدیل می کند. تنها مساله این است که اگر در مورد قبل نیاز بود رله ترانس را به کلی در محل و ساختاری دیگر قرار دهد، اینجا یک بازو، متصل به موتور سروو، فرمان را از کنترل کننده دریافت می کند و باقی ماجرا صورت می پذیرد.

استابلایزرهای سروو می توانند در مصارف صنعتی و برق سه فاز نیز به کار بروند . اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم ، استابلایزرهای سروو تقریبا در هر کاربری میتوانند کاربرد داشته باشند . تنها ذکر این نکته ضروری است که تاکید کنیم، استابلایزرهای سروو وقتی برای مصارف شهری و خانگی تولید می شوند از دو ترانس در ساختار خود بهره می برند و در نمونه های صنعتی و سه فاز، این تعداد به سه می رسد. و حتی در نمونه های قدرتمند، استابلایزر از سه موتور سروو بهره می برد و هر کدام از موتور ها خود دو ترانس در خدمت دارند.

در کل تا به اینحا میتوانیم نتیجه گیری کنیم که کاربرد استابلایزرهای سروو(Servo) بسیار پرکاربرد تر از استابلایزرهای رله ای(Relayهستند .

تبدیل ولتاژ با استابلایزر چگونه انجام می شود؟

خرید استابلایزر زمانی انجام می شود که به دنبال کنترل ولتاژ ورودی و خروجی هستیم. برخی از این دستگاه ها با توجه به امکاناتی که دارند وظایف بیشتری را در مداری که در آن قرار می گیرند به عهده خواهند داشت. برای مثال ویژگی step down – step up از جمله این امکانات است. این آپشن زمانی فعال می شوند که ولتاژ ورودی بالاتر از ولتاژ نامه دستگاه دوم است و استابلایزر ولتاژ ورودی را دریافت و با پایین آوردن آن ، ولتاژ پایین تری را به در خروجی اعمال می کند و به این ترنیب از آسیب دیدن دستگاه دوم جلوگیری می کند.

این گونه تغییر ولتاژ و پایین آوردن آن نیازمند یک ترانسفورماتور می باشد که جداگانه برای این فرآیند فعال شود . این ترانسفورماتور توانایی عمل عکس این فرآیند و بالا بردن ولتاژ را نیز دارد .

چرا باید از استابلایزر استفاده کرد؟

خرید استابلایزر به دلایل مختلفی توصیه می شود که با توجه به کارکرد آن کاملا قابل درک می باشد که چرا تا این حد استفاده از این دستگاه ضروری می باشد . همان طور که می دانید استابلایزر میزان جریان ورودی را کنترل می کند . اگر جریان پایین تر از میزان نامی دستگاه باشد آن را تقویت می کند و در صورت بالاتر بودن جریان همانند یک مقاومت عمل می کند و با تعدیل کردن آن کنترل می کند که جه میزان جریانی وارد دستگاه می شود.
با توجه به آششنایی با عملکرد این دستگاه لازم است تا با تاثیرات نوسانات جریان برق بر روی دستگاه ها آشنا شوید تا بدانید چرا باید از استابلایزر استفاده کنید .

از جمله تاثیرات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • آسیب در بخش های Insulation در Winding
  • عمر مفید وسیله برقی تا حد بالایی کاهش می یابد
  • عملکرد دستگاه را دچار اختلال و خطا می کند
  • خاموشی ناگهانی و قطع و وصل های بدون هماهنگی

خرید استابلایزر

استابلایزر در زمان افت یا افزایش ولتاژ برق شهری می تواند ولتاژ برق را اصلاح کند. در ادامه مقاله به خرید استابلایزر می پردازیم.

استابلایزر چیست؟

یکی از موارد مهم در زمینه مدیریت مدار های الکتریکی در تمام وسایل و صنایع ، بحث کنترل جریانن برق AC می باشد. امروزه به دلیل پیشرفت صنعت و تولید قطعات الکترونیکی مختلف برای حل کنترل جریان نیز تولیداتی صورت گرفته است که استابلایزر ها و رگولاتور های خودکار ( AVR ) از انواع مهم و پر کاربرد آن ها هستند.

به دلیل بالا بودن تقاضا برای استابلایزر ، هر روزه امکانات بیشتری به کارکرد آن اضافه می شود برای مثال شما می توانید به سادگی و با کمک نمایشگری که برای آن طراحی شده است جریان را کنترل و مقدار عددی آن را ببینید و با تنظیم کردن آن به صورت خودکار در تمام زمان مورد نظرتان ، جریان را روی ولتاژ دلخواه نگهدارید.

نوسانات برق و تاثیر استابلایزر

همان گونه که می دانید نوسانات بسیار اندکی در حد فاصله یک میلی ثانیه اتفاق می افتد که استابلایزر های جدید توانایی تشخیص آن ها را دارند و از آسیب دیدن دستگاه برقی جلوگیری می کنند.

انواع استابلایزر

این دستگاه یکی از وسایل ضرووری برای زندگی است. برای خرید استابلایزر باید به انواع آن توجه کنید این دستگاه انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

استابلایزر رله ای

این نوع از استابلایزر ها برای مصرف خانگی مناسب هستند و بیش تر در اندازه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرند.

این استابلایزر به صورت دستی و مکانیی کار می کنند و در وضعیت های مختلف قرار می گیرند. استابلایزر مکانیکی نسبت به عد تعیین شده جریان ولتاژ را بررسی می کند و رله ها را در محل مناسب قرار می دهد.

ظرفیت این استابلایزر ها بین 6 تا 15 درصد می باشد و این کار با دقت 5 تا 15 در صد صورت می گیرد.

استابلایزر سرور

در این نوع از استابلایزر جریان ورودی برق زمانی که بالا باشد از این دستگاه استفاده می کنند. دقت این دستگاه بین 1 تا 50 درصد می باشد و می توان در شرایط سخت و حساس از آن استفاده کرد. دارای سیستم حلقوی می باشد و برد میکروسکوپی و تنظیم ولتاژ آن با مدل تک فاز و سه فاز ارائه می شود.

استابلایزر استاتیک

این نوع از این دستگاه هیچ عضو متحرکی ندارد و می تواند لحظه به لظه جریان را کنترل کند. در این استابلایزر یک ترانس افزاینده و کاهنده استفاده می شود.

تا چه حد استفاده از استابلایزر ضروری است؟

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که گمان می کنند داشتن یک دستگاه تثبیت کننده ولتاژ بی ارزش است ، باید بگویم که در اشتباه هستید. زیرا با توجه به نوسانات مداومی که در جریان برق وجود دارد و در برخی مناطق تشدید می گردد و همچنین به دلیل بالا بودن قیمت دستگاه هایی که با آن ها کار می کنید ، تاکید داریم که صرف هزینه ای اندک برای خرید این محصول بسیار مقرون به صرفه تر از تعمیرات قطعات الکترونیکی دستگاه ها و گاها تعطیلی خط تولید به دلیل خرابی دستگاه ها می باشد.

نصب و خرید استابلایزر

در خرید استابلایزر باید به نحوه نصب و طرز کار آن توجه کنید. از استابلایزر با توان پایین در صارف خانگی استفاده می کنند.

نحوه نصب آن ساده است و از دفترچه راهنمای آن می توانید استفاده کنید. برای استفاده از دستگاه های با توان بالا باید از یک متخصص برق برای راه اندازی آن استفاده کنید.

محل نصب این دستگاه باید تمیز و بدون گرد و غبار باشد این کار باعث طول عمر دستگاه می شود. اگر محص نصب دارای رطوبت و نم باشد باید دستگاه را با فاصله 20 تا 50 سانتی متر از زمین نصب کنید.

از استابلایزر در مصارف خانگی ، محیط های بیمارستانی ، محیط های صنعتی ، ایستگاه های مخابراتی و استفاده عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای خرید استابلایزر

برای خرید استابلایزر باید به مزایا آن توجه کنید. برق شهری دارای نوسانات ولتاژ می باشد. از استابلایزر می توان با تثبیت ولتاژ عمر و راندمان دستگاه های مصرف کننده را بالا برد.

اگر اتصالی در خروجی و یا مدارهای داخلی به وجود آید بلافاصله دستگاه به صورت اتوماتیک و خودکار توسط میکروکنترلری که در آن تعبیه شده است خروجی را قطع می کند.

اگر افت ولتاژ در برق شهری رخ دهد اختلل در عملکرد دستگاه می شود و راندمان آن را کاهش می دهد و همین موضوع باعث تلفات انرژی می شود و در نهایت برق زیادی مصرف می شود.

کاهش هزینه های برق با کمک استابلایزر

دستگاه استایلایزر باعث محافظت در قابل رعد و برق و نوسانات لحظه ای می شود.در مناطقی که برق ضعیف تر می باشد تا 25% هزینه های برقی کاهش پیدا می کند.

استابلایزر ها در اجرای سیستم های برق اضطراری نقش بسیار مهمی ایفا می کنند. این دستگاه با یکسان سازی جریان برق از ایجاد آسیب به دستگاه های الکتریکی و الکترونیکی جلوگیری می کند و مانع از نوسانات شدید برق می شود.

استابلایزر یک سیستم ثبات دهنده بریا ولتاژ می باشد و زمای که داخل شبکه کاهش و یا نوسانی به وجود می آید از طذیق استابلایزر مشخص می شود و به طور خودکار برطرف می شود.

استابلایزر را از چه فروشگاهی می توان خریداری کرد؟

قیمت خرید استابلایزر بسته به نوع آن ، توان مصرفی و مهم تر از آن شرکت تولید کننده آن متغییر می باشد. شما برای خرید استابلایزر می توانید به سایت معتبر فروشگاهی تهران لاله زار مراجعه نمائید. تهران لاله زار یک سایت مرجع در حوزه برق و الکترونیک می باشد.

این سایت با داشتن تجربه و توانایی کامل در جستجو در بازار لاله زار می تواند شما را برای رسیدن به بهترین برند و بهترین قیمت برای محصول مورد نظر یاری کند.