آشنایی با سیمیا کابل

مقاله سیمیا کابل

شرکت سیمیا کابل:

شرکت سیمیا کایل در دی ماه سال 1360تأسیس گردید .

سیمیا کابل مانند هر شركت معتبر و پويا در طول حيات خود گام به گام مراحل رشد را تجربه نموده است.و هم اكنون كارخانه سيميا قادر به توليد ساليانه بيش از 12000 تن انواع سيم و كابل برق و مخابراتي و ابزار دقيق  و حدود 850 نوع و سايز از سيم و كابل هاي مختلف مي باشد.

شرکت  سیمیا کایل اولين دارنده نشان كيفيت اتحاديه اروپا ( CE ) در صنعت سيم و كابل كشوراست .

 

1.کابل افشان معمولی

کابل های افشان معمولی سیمیا کابل به کابل های انعطاف پذیر نیز معروف هستند زیرا دارای انعطاف پذیری خوبی هستند .

این نوع کابل از هادی مس آنیل شده با اندود یا ساده تشکیل شده وقطر نامی مفتول های هر هادی باید یکسان باشد.

مقاومت هر هادی در 20 درجه سانتی گراد  نباید بیش از حداکثر مقدار تعیین شده در استاندارد باشد .

کاربرد کابل افشان معمولی :

این نوع کابل ها به عنوان کابل های رابط جهت استفاده در وسایل الکتریکی ، لوازم خانگی و ماشین آلات مناسب هستند .

تماس مستقیم کابل با قسمت های داغ در وسایل پخت وپز و گرمایشی مجاز نمی باشد کابل ها نباید در معرض گرما قرار گیرند .

 

2.کابل افشان سبک :

کابل های افشان یا همان کابل های انعطاف پذیر از دو یا چند سیم تک رشته افشان تشکیل شده است .

جنس هادی این محصول از فلز مس بوده و عایق به کار رفته در سیم داخل کابل های سبک آمیزه pvc از نوع D می باشد .

سطح مقطع هادی در کابل های انعطاف پذیر سبک 5/0 و 75/0 میلی متر مربع بوده وعمدتا به صورت دورشته گرد وتخت و 3 یا 4 رشته گرد تولید می گردند .

کاربردکابل افشان سبک :

کابل افشان سبک جهت استفاده در وسایل الکتریکی ، تجهیزات و ماشین آلات برقی کوچک ونیز در لوازم خانگی مانند چراغ رو میزی ، آباژور ، رادیو ضبط و … مناسب است .

این نوع کابل برای استفاده در وسایل پخت وپز وگرمایشی مجاز نبوده و هم چنین برای مصارف صنعتی ، تاسیسات خارجی و یا استفاده در ماشین آلات کشاورزی مناسب نیستند .

3.کابل کنترل افشان شیلددار:

کابل کنترل شیلددار برای انتقال سیگنال های دیجیتال و آنالوگ وبرای استفاده دردرون ساختمان و مکان هایی که دمای محیط بین 5 تا 40 درجه سانتی گراد باشد . و معمولا در تعداد رشته های گوناگون بین 2 تا 61 به سطح مقطع پایین طراحی وساخته شده اند .

ساخنتار این نوع کابل ها از عایق و روکش میانی از جنس pvc (که به درخواست مشتری ، می توان به جای روکش میانی از یک لایه نوار پلی استر استفاده کرد ) ودارای بافت مسی ، به جهت حفاظت در برابر میدان های الکترو مغناطیس می باشد .

از کاربرد این محصول می توان به استفاده در تابلو های فرمان در مکان هایی که میدان مغناطیسی در آنها وجود دارد ، مناسب می باشد .

قابل به ذکر است که استفاده از این کابل در محیط های آزاد و سیستم های نقاله مجاز نمی باشد . همچنین این نوع آمیزه pvc مقاوم در برابر روغن نیست .

رنگ روکش این کابل طوسی می باشد .

4.کابل کنترل افشان :

کابل کنترل افشان سیمیا کابل از جنس مس آنیل شده گروه 5 (انعطاف پذیر)مطابق استانداردهای بین المللی می باشد . در کابل کنترل رشته ها در یک یا چند لایه هم مرکز تابیده می شوند .

روکش این نوع کابل آمیزه PVC نوع ST5 می باشد که این نوع آمیزه مقاوم در برابر روغن نیست . ورنگ روکش آن مشکی است .

همچنین کابل کنترل افشان برای دمای 5 درجه تا 40 درجه سانتی گراد طراحی شده است .

کاربرد کابل کنترل افشان :

کابل کنترل عموما در سیگنال هایی با ولتاژ پایین و درنتیجه قدرت کم کاربرد دارند . در تابلوهای فرمان کاربرد خوبی دارند و همچنین قابل توجه است که در فضای آزاد و سیستم های نقاله و مکان هایی که میدان مغناطیسی در آن ها وجود دارد ، قابل استفاده نیستند و توصیه نمی شود

5.کابل مفتولی :

کابل نیمه افشان سیمیا کابل که نام گذاری آن به جهت داشتن هادی از نوع نیمه افشان است در واقع انعطاف پذیری این هادی بین افشان و مفتولی است ، یعنی نه در حد کابل افشان قابلیت پیجش وخمش بالا دارد نه در حد کابل مفتولی خشک است .

در این محصول هم هادی از جنس مس آنیل شده کلاس 5 می باشد . و مطابق استانداردهای روز ساخته شده است . در کابل نیمه افشان رشته ها بهم تابیده هستند و روی آنها با PVC روکش می شود .

کاربرد کابل مفتولی و نیمه افشان :

در واقع بیشترین کاربرد این نوع کابل ها در جاهایی با نصب ثابت است . برای مصارف صنعتی و کابل کشی داخل ساختمان مناسب است .کاربرد آنها در محیط های خشک و مرطوب مجاز می باشد .

6.کابل کنترل تخت :

کابل کنترل تخت سیمیا کابل از ولتاژ اسمی میان هادی وزمین یا حفاظ در فرکانس صنعتی است .

این محصول با رنگبندی عایق تا 5 رشته با سیم با رنگ رشته های شماره دار و بیشتر از 5 رشته با رشته های شماره دار برای تعداد 3 رشته سیم یا بیشتر ، رشته سیم ارت با رنگ سبز و زرد آخرین رشته می باشد . جنس هادی آن از جنس مس است که از انعطاف پذیری زیادی برخوردار است که یکی از ویژگی های مهم این محصول به شمار می رود . همچنین برای انعطاف پذیری بیشتر می توان از آمیزه TPR )TPE) برای عایق و یا روکش استفاده کرد .

کاربرد کابل تخت :

این نوع محصول اغلب به عنوان کابل های متحرک جرثقیل ها ، آسانسور ها و سیستم های نقاله به کار می روند و بیشتر جهت استفاده در تاسیسات داخلی ساختمان مناسب بوده ، این کابل امکان قرار گیری در بسته بندی های کوچک و نیاز به حداقل را دارد .

7.کابل کواکسیال :

یکی از مهمترین بسترهای انتقال سیگنال ودر پروژ های شبکه مخابراتی و محیط های دیگر، کابل کواکسیال می باشد .

این مدل محصول دارای یک رسانای داخلی هادی که توسط عایقی از جنس پلیمر عمدتا پلی اتیلن جامد یا اسفنجی (فوم دار)پوشانده می شود .

جنس کلاس آن نیز مس آنیل شده ساده یا قلع اندود کلاس 1 (مفتولی) ، کلاس 2(نیمه افشان) ، کلاس 5 (افشان) می باشد .

این محصول با پیروی از استاندارد مرجع JISC3501 ,MILS 17 , IEC60096 تولید و توزیع میگردد .

کاربرد:

 

کابل های کواکسیال اغلب جهت انتقال فرکانس های بالا بکار می روند.

کابل های کواکسیال در انتقال فرکانس های بالا به خصوص در فرستنده ها و گیرنده ها، کامپیوترها، گیرنده های رادیو و تلوزیون و دوربین های مدار بسته به کار می روند. به همین عنوان یکی از کابل های پر کاربرد به شمار می روند .

8.کابل مخابراتی خارج ساختمان :

کابل تلفنی سیمیا کابل از ساختار دو رشته با رنگبندی مختلف ودارای استاندارد است که تشکیل یک زوج را می دهد ، این زوج ها به یکدیگر تابیده شدند ، یک لایه پلی استر به صورت طولی و عرضی برای افزایش مقاومت دور خود دارد ، همچنین دارای یک لایه شیلد می باشد که آن نیز به صورت طولی و عرضی کابل را پوشش می دهد و صرف جهت جلوگیری از نویز ها موجود در فضا می باشد .

این محصول از جنس عایق و روکش آمیزه با PE نوع lll می باشد و مطابق استاندارد ASTMD1248 تولید می شوند . و در آخر با رنگ روکش مشکی پوشانده می شود .

کاربرد:

این کابل ها برای نصب ساختمان هستند کابل هایی که از روکش PE تشکیل می شوند نباید بدون اقدامات محافظتی مناسب ، در دستگاه هایی که در معرض آتش سوزی هستند به کار گرفته می شوند .

هیچ کدام از این کابل ها جهت عبور الکتریسیته مناسب نبوده و در فرکانس های پایین در مدار کار می کنند.

این کابل ها می توان به شکل کابل های اولیه و ثانویه در شبکه های تلفن محلی ، مخابرات ، راه آهن و واحدهای صنعتی استفاده کرد . 

حداکثر مقاومت هادی این نوع کابل :

برای 147Ω/Km : 0.4mm
برای 101Ω/Km : 0.5mm
برای 65Ω/Km : 0.6mm
برای 36.6Ω/Km : 0.8mm

9.کابل مخابرات داخل ساختمان:

ساختار کابل تلفنی سیمیا کابل با دیگر کابل ها متفاوت است ، این کابل از دو رشته با رنگبندی متفاوت سیم مطابق با استاندارد به هم  تابیده وتشکیل دو زوج را می دهند .

این دو سیم با یک لایه پلی استر به صورت طولی و عرضی برای افزایش مقاومت عایقی روی آنها قرار می گیرد . فویل آلومینیومی به عنوان شیلد مجدد دور کابل قرار می گیرد .

جنس روکش این محصول از آمیزه PVC نوع YM1 تشکیل شده و رنگ آن طوسی می باشد .

کاربرد :

کابل های تلفنی داخل ساختمان برای انتقال سیگنال های آنالوگ یا دیجیتال به کار می روند و برای تلفن، فکس، تلکس، سیستم های اعلام سرقت یا اعلام حریق، سیستم های مخابراتی و سیستم های کارت ساعت کاربرد بسیاری دارند.

10.کابل قدرت چند رشته آرموردار:

کابل قدرت چند رشته مسی آرموردار سیمیا کابل مطابق استاندارد های ملی تولید می شود .

جنس هادی این کابل از مس آنیل شده مفتولی و نیمه افشان و افشان است که جنس عایق آمیزه XLPE و یا آمیزه PVCنوع A می باشد .

کابل قدرت چند رشته آرمورداراز جنس مفتول یا نوار از جنس فولاد گالوانیزه است که همین امر سبب قدرت بیشتر این کابل می باشد . این نوع کابل مقاومت بالایی دارد ، در مقابل کشش ، ضربه ایمن بوده این نوع کابل ها را می توان با آلومینیوم یا آلومینیوم آلیاژی ، مطابق استاندارد ISIR3084 نیز تولید کرد .

کاربرد:

کابل آرموردار به دلیل مقاومت بالایی که دارد . در مکان هایی که جزء مناطق خطرناک مثلاً غبار زیاد ، روغن ، و یا حتی آسیب جوندگان نصب می شود .

همچنین این کابل در تاسیسات داخل یا خارج ساختمان به صورت نصب ثابت در زیرزمین، در داکت ها و فضای باز که نیاز به محافظت مکانیکی زیادی از کابل وجود دارد به کار می روند.

در مکان هایی که احتمال آتش سوزی وجود دارد برای جلوگیری از آزاد شدن گازهای سمی و گازهای خورنده، از مواد HFFR استفاده می شود.

11.کابل قدرت چند رشته ساده :

کابل های قدرت چند رشته مسی /آلومینیوم سیمیا کابل از ساختار مس آنیل شده گروه مفتولی و نیمه افشان و آلومینیوم گروه آلیاژی ، مفتولی و نیمه افشان است که از استاندارد های ISIR3569-1 وIEC60502-1 پیروی می کند .

این محصول دارای جنس عایق XLPE یا آمیزه PVC نوع A است . ورنگ روکش آن مشکی می باشد .

و همچنین فیلر(بدینگ) برای مقاطع گرد به صورت روکش PVC اکسترود شده و برای مقاطع سکتور به صورت نوار پلی پروپلین (PP) است .

از کاربرد کابل قدرت چند رشته ساده می توان به نصب آسان آنها در زیر زمین ، داخل داکتها ، در پست های برق ، تاسیسات داخل ساختمان و در فضای آزاد در صورتی که امکان صدمات مکانیکی به کابل وجود نداشته باشد ، اشاره کرد .

از ویژگی خاص این محصول این است که در مکان هایی احتمال آتش سوزی وجود داشته باشد ، برای آزاد شدن گاز های سمی و گازهای خورنده از مواد HFFR استفاده می شود .

12.کابل قدرت تک رشته :

کابل های قدرت تک رشته مسی /آلومینیومی سیمیا کابل ، تشکیل شده از مس آنیل شده (مفتولی یا نیمه افشان) یا آلومینیوم (آلیاژی ، مفتولی ، نیمه افشان) و جنس عایق کابل قدرت آمیزه XLPE یا آمیزه PVC نوع A می باشند .

این محصول مطابق استاندارد های ملی ISIR ، IEC می باشد .

این نوع کابل برای تامین برق جهت نصب ثابت در زیر زمین ، داکت ها ، تاسیسات داخل ساختمان و در فضای باز که امکان صدمات مکانیکی به کابل وجود ندارد قابل استفاده هستند .

در مکان هایی که احتمال آتش سوزی وجود دارد برای جلوگیری از آزاد شدن گاز های سمی و گاز های خورنده ، از مواد HFFR استفاده می شود .

 

13.کابل قدرت خود نگهدار :

 

کابل های قدرت خود نگهدار سیمیا کابل دارای هادی مفتول آلومینیوم ، آلومینیوم آلیاژی با فولاد گالوانيزه پركربن مطابق استاندارد ملي می باشد همچنین از جنس عایق آمیزه XLPE  می باشد .

این نوع کابل دارای دستورالعمل تعیین الزامات، معیارهای ارزیابی فنی و آزمون های کابل های خودنگهدار فشار ضعیف شرکت توانیر است .

این محصول در دو گروه 5 و 6 رشته تولید و توزیع می گردد :

5 رشته از سه رشته فاز ، یک رشته روشنایی ، یک رشته مسنجر و نول تشکیل می شود و توزیع میگردد .

6 رشته از سه رشته فاز ، یک رشته روشنایی ، یک رشته نول  و یک رشته مسنجر تشکیل می شود .

کاربرد :

کابل های خودنگهدار جهت انتقال و توزیع نیرو در خطوط هوایی استفاده می شوند و خصوصیات بهتری نسبت به هادی های آنیل نشده مسی ارایه می دهند. با توجه به عایق دار بودن رشته ها امکان بروز اتصالی بین رشته ها و نیز امکان سرقت برق از بین می رود .

 

14.کابل قدرت کنسانتریک:

کابل قدرت سیمیا کابل با هادی هم مرکز تشکیل شده از جنس هادی مس آنیل شده کلاس 1 مفتولی یا کلاس 2 نیمه افشان است همچنین لایه هم مرکز(کنسانتریک) از مفتول های مسی و یا ترکیب مفتول و نوار مسی تشکیل شده که جنس روکش آن آمیزه PVC نوع ST1 می باشد .

این محصول ابعاد ، فاصله ها ، پیش نیاز های فیزیکی و  الکتریکی در میان هادی های هم مرکز باید با مقررات ملی یا استاندارد های مرجع ISIR3569-1 و IEC60502-1 انطباق داشته باشد .

کاربرد :

این نوع کابل برای مکان هایی با فضای باز ، زیر زمین ، در آب تاسیسات داخلی و داکت ها مجاز می باشد . همچنین به منظور توزیع برق در شبکه های مشترکین ، پست های برق و سیستم های برق خیابان استفاده می شوند .

هادی های هم مرکز را می توان همزمان به عنوان حفاظ خنثی ، سیم ارت ، یا حتی هادی زمین یا شیلد به کار برد .

 

15.کابل قدرت کنترل مفتولی:

کابل های قدرت کنترل مفتولی و نیمه افشان سیمیا کابل از رنگ بندی عایق تا 5 رشته سیم با رشته ها ی شماره دار برای تعداد 3 رشته سیم یا بیشتر ، رشته سیم ارت ارت با رنگ سبز و زرد آخرین رشته در لایه بیرونی می باشد.

جنس هادی مس آنیل شده مفتولی و نیمه افشان ، با تابعیت از استاندارد های ملی ISIR3084 و IEC60228 است .

کاربرد این محصول:

از کابل کنترل سیمیا کابل جهت نصب ثابت در زیر زمین ، تاسیسات داخل و خارج ساختمان ، در بتون و در آب که امکان صدمات مکانیکی به کابل وجود ندارد ، به کار می روند .

کابل های قدرت کنترل مفتولی و نیمه افشان از رنگ بندی عایق تا 5 رشته سیم با رشته ها ی شماره دار برای تعداد 3 رشته سیم یا بیشتر ، رشته سیم ارت ارت با رنگ سبز و زرد آخرین رشته در لایه بیرونی می باشد.

جنس هادی مس آنیل شده مفتولی و نیمه افشان ، با تابعیت از استاندارد های ملی ISIR3084 و IEC60228 است .

کاربرد این محصول:

از کابل کنترل سیمیا کابل جهت نصب ثابت در زیر زمین ، تاسیسات داخل و خارج ساختمان ، در بتون و در آب که امکان صدمات مکانیکی به کابل وجود ندارد ، به کار می روند .

17.سیم افشان سیمیا

سیم افشان سیمیا کابل از یک سیم تک رشته که هادی آن از جنس فلز مس بوده و عایق به کار رفته در سیم افشان نیز آمیزه PVC نوع C می باشد .

سیم افشان نسبت به سیم مفتول انعطاف بیشتری دارد . به همین خاطر از سیم افشان در مواردی که سیم حرکت می کند بیشتر استفاده می شود . عایق سیم افشان سیمیا کابل استقامت مکانیکی و قابلیت ارتجاعی کافی را دارد .

کاربرد سیم افشان سیمیا کابل:

از سیم افشان سیمیا کابل در داخل وسایل برقی و نیز حفاظت سیستم هایی روشنایی ، در محیط های خشک ، درون لوله ها و زیر وروی گچ استفاده می گردد .

این نوع سیم ها برای نصب ثابت به عنوان سیم های ریط در داکت ها ی زیر زمینی ، ماشین آلات و درتابلوهای فرمان که به انعطاف پذیری زیادی نیاز دارند به کار می روند

18.سیم مفتولی سیمیا:

سیم های مفتولی سیمیا کابل تنها  از یک رشته تماما مس یا آلومینیویم تشکیل شده و مانند سیم افشان چند رشته نمی باشد .

به سیم مفتول ، سیم خشک نیز گفته می شود . این نوع سیم غیر قابل انعطاف پذیر است و برای نصب ثابت استفاده می شود.

سیم نیمه افشان از مفتول های به هم تابیده شده در هم تشکیل شده ، به همین دلیل این گروه از سیم ها را می توان در دسته ای ما بین افشان و مفتولی دسته بندی کرد .

کاربرد سیم های مفتولی و نیمه افشان :

سیم مفتول  به سیم خشک یا غیرقابل انعطاف نیز معروف است بنا به همین دلیل برای استفاده در سیم کشی های داخلی تابلوها و توزیع کننده های برق مناسب است .

استفاده این نوع سیم ها در زیر گچ و داخل لوله ها مجاز است .

در مواقعی که به علت پارگی و سطح مقاطع بالاتر از 6 میلی متر نمی خواهیم از سیم افشان استفاده کنیم ، از سیم نیمه افشان استفاده می کنیم .

سیم نیمه افشان را نیز می توان به عنوان اتصالات تابلوهای کنترل درساخت دسته سیم و نیز الکترونیک صنعتی به کار برد .