سیم برق افشان

سیم برق افشان از تعداد بسیار زیادی رشته های نازک مسی انعطاف پذیر(هادی مسی نرم شده) تشکیل شده است. در ادامه مقاله به کاربرد و انواع سیم برق افشان می پردازیم.

کاربرد سیم برق افشان

این سیم افشان ها در ساختمان سازی ، صنعت، آلات موسیقی ، ابزار آلات تصویری و صوتی و … مورد استفاده قرار می گیرد. این سیم ها انواع گوناگونی دارند که بر حسب هادی مورد استفاده در آن ها تقسیم بندی می شوند.
سیم افشان آلومینیومی ، سیم افشان مسی و سیم افشان آلومینیومی با پوشش مس.
سیم افشان های مسی نسبت به موارد دیگر قیمت بالا تری دارند.
دسته بندی دیگر با توجه به ولتاژ نامی آن ها صورت می گیرد. این دسته بندی به صورت زیر می باشد :
سیم افشان های با ولتاژ ۵۰۰/۳۰۰ : ولتاژ برای تست این سیم افشان ها ۲۰۰۰ ولت می باشد.
این سیم افشان ها کاربرد های مختلفی دارند. به طور مثال می توان آن ها را درون لوله ها ، زیر و روی گچ ها به کار گرفت.
سیم افشان های با ولتاژ ۷۵۰/۴۵۰ : ولتاژ لازم برای تست این سیم افشان ها ۲۵۰۰ ولت می باشد. این سیم ها حتما باید در مناطق خشک استفاده شوند که در این مورد با دسته ی قبلی شباهت دارند.
موارد استفاده از آن در وسیله های الکتریکی می باشد. به طور مثال می توان این سیم برق افشان را درون سیستم های روشنایی استفاده کرد.

سیم برق افشان

سیم های افشان با نشان اختصاری NYAF در بازار شناخته می شوند. عمده مصرف این سیم ها در صنعت ساختمان ، جهت برق رسانی به سیستم های روشنایی و پریزها می باشد.
حداکثر مقدار مقاومت هادی سیم برق افشان بایستی برابر با 13.3 اهم بر کیلومتر بوده و اگر بیش از این میزان باشد ، نشان دهنده‌ی این هست که شرکت سازنده ی آن سیم در قطر سیم و یا تعداد رشته‌های درون سیم مرتکب خطا و اشتباه شده است.
میزان مقاومت عایق یا روکش سیم هم متناسب با دما می تواند فرق کند که برای دمای حدود 70 درجه سانتی گراد ، حداقل مقدار مناسب 0.01 مگا اهم در نظر گرفته شده است.
در تولید و ساخت سیم برق افشان ها استاندارد هایی وجود دارد که باید حتما به آن ها توجه شود. این استاندارد ها شامل استاندارد های ایران و جهان می باشد.
قطر مفتول های این سیم ها باید همگی با هم یکسان باشند همچنین میزان جریان عبوری از آن ها نیز باید با استاندارد های موجود مطابقت داشته باشد.
این گروه از سیم ها را می توان در دسته ای مابین افشان و مفتولی دسته بندی نمود. حداقل قطر مفتول های تابیده شده در کابل نیمه افشان ( یا سیم ) از 1.04 برای سایز 6 شروع شده و تا 2.85 برای سایز 400 متغیر است.
به علت آن که معمولا در کابل های دفنی در زمین ( یا خوابانده شده در ترنچ ها ) نیاز به انعطاف پذیری بالا مانند کابل های نصب شده در سینی ، لدر و لوله کاندوئیت نبوده و همین طور به علت اندک قیمت کم تر آن ها نسبت به کابل های افشان ، ترجیح بر آن است تا در موارد دفنی از کابل های مفتولی و نیمه افشان نظیر NYY ، NYRY و … استفاده گردد.
به همین دلیل در اصلاح به کابل های مفتولی و نیمه افشان ، کابل زمینی نیز می گویند. سیم برق افشان با هادی مسی عملکرد بهتری نسبت به سیم های افشان با هادی آلومینیومی هستند.

خرید کابل برق

شما برای خرید انواع سیم های افشان می توانید به سایت معتبر فروشگاهی تهران لاله زار مراجعه نمائید. تهران لاله زار یک سایت مرجع در حوزه برق و الکترونیک می باشد.
این سایت با داشتن تجربه و توانایی کامل در جستجو در بازار لاله زار می تواند شما را برای رسیدن به بهترین برند و بهترین قیمت برای محصول مورد نظر یاری کند.
هم چنین شما می توانید در این سایت برند های مختلفی را برای خرید سیم برق افشان پیدا کنید و از برند های مختلفی اقدام به خرید انواع سیم افشان کنید ، این سایت با داشتن تسلط کامل بر بازار برق می تواند برند های معروف لوازم برقی را به راحتی تهیه کند